تست تنفسی هلیکوباکترپیلوری (UREA BREATH TEST)

تست تنفسی U.B.T

آلودگی میکروبی مخاط معده با هلیکو باکتر پیلوری یکی از علل شایع زخم معده است. درمان صحیح باعث رفع علائم در فرد مبتلا می شود. برای تشخیص و ارزیابی روند درمان در فرد مبتلا روش های مختلفی وجود دارد گه بهترین آنها تست تنفسی U.B.T می باشد.

 

فرآیند انجام تست :

در آزمایشگاه تشخیص پزشکی دکتر حیدری این آزمایش با استفاده از روش PY TEST با دقت و ویژگی 100% انجام می شود.

روش مذکور تنها تست تنفسی با تاییدیه FDA می باشد که کپسول حاوی اوره آن دارای تاییدیه کمیته تجویز داروهای گوارشی(GDAC) در FDA بوده است و استفاده از آن در کودکان  و زنان باردار و شیرده مجاز می باشد.

اوره موجود در کپسول غیرسمی و با گرید انسانی بوده و حاوی کمترین مقدار ماده رادیواکتیو می باشد به طوریکه مقدار آن کمتر از اندازه ای است که هر شخص به طور روزانه ماده رادیواکتیو از محیط دریافت می کند.


طراحی و ساخت و تکمیل دستگاه مورد استفاده توسط پروفسور مارشال برنده جایزه نوبل پزشکی 2005 به علت کشف ارتباط (ارتباط هلیکو باکترپیلوری H.PYLORIC با زخم معده انجام شده است.

برای انجام این تست فرد ابتدا کپسول حاوی اوره نشاندارشده باکربن 14 را با کمی آب میل می کند حدود 10 دقیقه پس از آن به مدت 10-15 ثانیه تنفس خود را در سینه نموده سپس در یک بالن، آن را تخلیه می کند.

در صورت وجود هلیکو باکتر پیلوری در معده اوره موجود در کپسول توسط آنزیم اوره آز تبدیل به دی اکسید کربن نشاندار با کربن 14 می شود و این ماده از طریق مخاط معده جذب خون شده  و سپس از طریق ریه ها هنگام بازدم خارج می شود.

بنابراین در این تست نمونه ای از بازدم فرد جمع آوری می شود و میزان ایزوتوپ کربن 14 آن اندازه گیری می شود، در صورتی که بیش از 200 استحاله در دقیقه باشد نشانگر وجود باکتری فعال است.

 

آمادگی بیمار :

قبل از انجام تست UBT برای به دست آوردن نتایج دقیق، رعایت شرایط زیر الزامی می باشد :

1- ناشتایی به مدت 6 ساعت

2- عدم مصرف شربت های ضد اسید(آلومینیوم، منیزیم) در شب قبل از آزمایش

3- عدم مصرف داروهای سایمتدین – رانی تیدین – فاموتیدین در شب قبل از آزمایش

4- عدم مصرف سوکرالفیت طی زمان 14 روز قبل از انجام آزمایش

5- عدم مصرف آمپرازول، پنتوپرازول، لانازوپرازول طی زمان 7 روز قبل از انجام تست

6- عدم مصرف آنتی بیوتیک های مترونیدازول- آموکسی سیلین- آمپی سیلین- کلاریترومایسین- اریتروماسین- تتراسیکلین و بیسموت طی یک ماه قبل از انجام تست

در تمامی مراحل پرسنل آزمایشگاه آماده پاسخگویی و راهنمایی شما می باشند.

کپی برداری از مطالب با ذکر منبع مجاز است.