پیشگیری از یک سرطان زنانه از طریق آزمایش پاپ اسمیر

محققان سازمان غذا و داروی آمریکا می گویند با وجود اینکه سرطان دهانه رحم سالانه جان تعداد بسیاری از زنان را می گیرد اما به طور قابل توجهی می توان از آن جلوگیری کرد.

اگر بیماری سرهان گردنه رحم در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، می توان آن را درمان کرد.

این سرطان در گردنه رحم یا قسمت پایینی رحم که به واژن وصل می شود، تشکیل شده و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث بروز این سرهان می شود. اما این به آن معنی نیست که هرکسی به این ویروس آلوده باشد، حتما به این بیماری نیز مبتلا می شود.

سرطان دهانه رحم معمولا نشانه های بالینی ندارد، بلکه از طریق آزمایش پاپ اسمیر می توان آن را شناسایی کرد. این آزمایش شامل برداشت سلول هایی از گردنه رحم است. این سلول ها از نظر بروز ناهنجاری هایی که منجر به سرطان می شوند، مورد بررسی قرار می گیرند.

آزمایش پاپ اسمیر همواره نمی تواند تشخیص 100 ‏درصدی دقیقی بدهد. علاوه بر این سال های متمادی طول می کشد تا این سرطان از سلول های ناهنجار شکل بگیرد. بنابراین با انجام دادن پاپ اسمیرهای منظم می توان تغییر در سلول های گردنه رحم را تشخیص داد و به دنبال آن نیز درمان های مربوطه را دنبال کرد.

بنابر اعلام FDA‏، واکسن های «HPV» به طور مستقیم برای درمان سرطان گردنه رحم کمکی نمی کنند، بلکه در محافظت در مقابل دو نوع «HPV» ‏که باعث بروز ٧٠ ‏درصدی سرطان گردنه رحم می شوند، موثر هستند.

علاوه بر آن نوعی واکسن موسوم به «HPV» نقشی محافظتی در مقابل پنج نوع «HPV» که موجب ایجاد 30 درصد سرطان های گردنه رحم است، ایفا می کند.

توصیه می شود زنانی که واکسینه شده اند، برای ادامه تست های پاپ اسمیر اقدام کنند تا تغییرات پیش از سرطان شناسایی شود.

منبع : صنعت آزمایشگاه