8 آزمایش پزشکی ضروری برای خانم ها

 

خانم های امروز و دیروز یادتان باشد یکی از رازهای سلامتی شما در چکاپ های منظم پزشکی است.

 فهرستی از همه نکاتی که باید برای سالم ماندن رعایت کنید بنویسید بدون شک انجام تمرین های ورزشی، داشتن تغذیه مناسب و شاید هم مصرف روزانه ویتامین ها در فهرست همه افراد دیده می شود. بسیار عالی، اما اگرانجام آزمایش های پزشکی در فهرستتان جایی ندارد بدون شک برنامه ای که تهیه کرده اید کامل نیست.

بسیاری از خانم ها تصور می کنند با ورزش منظم و داشتن رژیم غذایی سالم همیشه در سلامت کامل به سر می برند و دیگر هیچ نیازی به انجام آزمایش های پزشکی سالانه ندارند. متاسفانه این باور کاملا اشتباه است. اگر می خواهیددرسلامت کامل به سر ببرید باید هشت آزمایش زیر را به طور منظم انجام دهید.

آزمایش: معاینات بالینی پستان

 

‏به کی مراجعه کنیم؟ متخصص زنان

چرا؟ سرطان پستان یکی از مهمترین و شایع ترین بیماری ها در زنان است و دانستن اطلاعات اساسی در این زمینه برای هر خانمی لازم است. خوشبختانه بیشتر توده های پستان سرطانی نیستند و درمان سرطان پستان همیشه به برداشتن پستان منتهی نمی شود و در مراحل اولیه بیماری با درمان های جدید شانس بهبودی واقعی وجود دارد. سرطان پستان شایع ترین علت مرگ زنان در محدوده سنی ٣۵ ‏تا ۵۵ ‏سالگی است.اگر فردی علاثمی مانند تغییر در اندازه یا شکل پستان، به داخل کشیده شدن یا برگشتن نوک پستان ها، قرمزی وجوش در اطراف نوک پستان، خون ریزی یا ترشح از نوک پستان، کشیده شدن پوست پستان، تورم و احساس توده در زیر بغل، زخم پوست پستان، تورم بازو و درد داشته باشد.

هر چند وقت یک بار؟ در سی سالگی هر سه سال یک بار معاینه توسط متخصص زنان و پس از چهل سالگی معاینه سالانه توسط متخصص زنان و انجام ماموگرافی و در صورت نیاز سونوگرافی پستان.

آزمایش: پاپ اسمیر

 

‏به کی مراجعه کنیم؟متخصص زنان و زایمان

چرا؟ سرطان دهانه رحم از شایع ترین سرطان ها در خانم ها است.از آنجاییکه سرطان دهانه رحم به آهستگی پیشرفت می کند چنانچه خانم ها تحت مراقبت های منظم و معاینات برنامه ریزی شده قرار بگیرند می توان ازاین سرطان پیشگیری کرد. بررسی سلول های رحم هنگام معاینه لگن بهترین روش برای اطمینان حاصل کردن از سلامت رحم است، زیرا تغییرات سلول ها ممکن است به سرطان دهانه رحم منجر شود.

هر چند وقت یک بار؟ پس از ٢١ ‏سالگی هر خانمی باید هر یک سال در میان یا کمتر غربالگری شود. پس از ٣٠ ‏سالگی اگر جزء جمعیت پرخطر نباشید و سه سال متوالی تست طبیعی یعنی منفی داشته باشید می توانید فواصل زمان انجام آزمایش را افزایش دهید.

آزمایش: معاینه پوست

به کی مراجعه کنیم؟متخصص پوست

‏چرا؟ بسیاری از خال ها یا لکه های مشکوک روی پوست که رشد غیرطبیعی دارند ممکن است بعدا به سرطان پوست ختم شوند. ولی با معاینه دقیق می توان از بسیاری از آنها جلوگیری کرد.

‏هرچند وقت یک بار؟ اگر خال یا لکه ای روی پوستتان مشاهده کردید که دارای رشد غیرمعمول است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر از سولاریوم استفاده می کنید یا بیش از حد درمعرض نور خورشید قرار دارید، اگر پوستتان کک و مک یا خال های گوشتی زیادی دارد یا در خانواده تان سابقه سرطان پوست وجود دارد، دو بار در سال به پزشک مراجعه کنید. در غیر اینصورت چکاپ سالانه کافی است.

‏خبر خوش: متخصصان پوست می توانند ملانوما (سرطان بدخیم پوست) را درمراحل اولیه تشخیص دهند بنابراین احتمال بهبودی بسیار بالا است.

آزمایش: تست شنوایی

 

‏به کی مراجعه کنیم؟متخصص شنوایی سنجی یا گوش و حلق و بینی

‏چرا؟ آخرین پژوهش ها نشان داده اند کاهش شنوایی مشکل اصلی بیش از ١٢ ‏درصد افراد بیست تا سی ساله است.

‏هر چند وقت یک بار؟ تا ۵٠ ‏سالگی هر ١٠ ‏سال یک بار و پس از آن هر سه سال یک بار.

آزمایش: بررسی سیستم ایمنی بدن

 

به کی مراجعه کنیم؟ به پزشک خانواده یا عمومی

‏چرا؟ از پزشکتان بخواهید آخرین واکسن ها را برایتان تجویز کند حتی واکسن بیماری ها که فکر می کنید کاملا ریشه کن شده اند.

هر چند وقت یک بار؟ هنگام چکاپ بعدی از پزشکتان بخواهید پرونده واکسیناسیون شما را مجدد بررسی کند. اثر بعضی از واکسن ها پس از چند سال کاهش پیدا می کنند، بنابراین ممکن است بدن شما در برابر آن بیماری ها از مصونیت کمی برخوردار باشد. برای مثال زدن واکسن کزاز هر ١٠ ‏سال یک بار حیاتی است.

آزمایش: فشارخون

 

به کی مراجعه کنیم؟ پزشک خانواده یا عمومی

‏چرا؟ فشار خون بالا احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی یا آسیب های کلیوی را افزایش می دهد.

‏هر چند وقت یک بار؟ اگر فشار خونتان معمولا 80/120 ‏یا پایین تر است هر دو سال یک بار ولی اگر فشار خونتان بالا است یا به گفته پزشکتان در معرض خطر ابتلا  قرار دارید باید به طور منظم در خانه (با استفاده از دستگاه های سنجش فشار خون دیجیتال) فشار خونتان را اندازه بگیرید.

آمار: تنها در آمریکا از هر هشت زن ٢٠ ‏تا ۴۴ ‏ساله یک نفر به بیماری فشار خون مبتلا است. عواملی مانند مصرف دارو، حاملگی و اضافه وزن می توانند در بالا بردن خطر ابتلا موثر باشند.

آزمایش: شاخص توده بدنی یا وزن

 

‏به کی مراجعه کنیم؟ پزشک خانواده یا عمومی

‏چرا؟ اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به بعضی از بیماری ها را افزایش دهد پزشک پس از وزن کردن شما می تواند شاخص توده بدنی شما (نسبت وزن به قد) را محاسبه کند.

هرچند وقت یکبار؟ سالانه. ولی اگر می خواهید وزنتان را کم کنید هر هفته خودتان را در خانه وزن کنیدو ماهانه به پزشک مراجعه کنید.

آزمایش: میزان کلسترول خون

 

‏به کی مراجعه کنیم؟ پزشک خانواده یا عمومی

چرا؟کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. ایده آل ترین شرایط به شرح زیر است. کلسترول کمتر از 200 LDL mg/dl، کمتر از 100 HDL mg/dl 60 ،mg/dl یا بیشتر و تری گلیسیرید کمتراز 150 mg/dl.

‏هر چند وقت یک بار؟ حداقل هر پنج سال یک بار پس از بیست سالگی.

منبع : صنعت آزمایشگاه