کدام آزمایش بارداری قابل اعتماد است؟

 

زمان عادت ماهیانه تان به تاخیر افتاده و نگران یا منتظرید که بدانید باردار شده اید یا نه؟حتما می دانید که برای کسب اطمینان در این خصوص تست هایی وجود دارد که معتبرترین آنها آزمایش بارداری (بتا اچ سی جی) از طریق تست خون است اما روش های در دسترس تری مثل بیبی چک ها و تست ادرار هم در داروخانه ها موجود است و می توانید در هر ساعت از شبانه روز که اراده کردید، از آنها استفاده و نتیجه را فورا مشاهده کنید.

در این مطب با دکتر فرح فرزانه، متخصص زنان و زایمان و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در رابطه با شیوه و زمان استفاده از تست های بارداری و درصد اطمینان هر یک از آنها گفت وگو کرده ایم. با ما در ادامه همراه شوید . . .

آزمایش بارداری چند نوع است و چطور نشان می دهد که خانمی باردار است یا نه؟

٢ ‏نوع آزمایش بارداری معروف وجود دارد، تست خون و تست ادرار: در صورتی که عادت ماهیانه خانمی منظم باشد، معمولا احتمال لقاح و بارداری ١۴ ‏روز بعد از آغاز عادت ماهیانه بالاست. بعد از لقاح در عرض ۴-۵ ‏روز میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی که از جفت ترشح می شود برای ١٠ ‏تا ١٢ ‏هفته در بدن افزایش می یابد. این هورمون ٢ ‏زیرواحد آلفا و بتا دارد و از آنجا که از نظر ساختاری بسیار شبیه هورمون های تیرویید است، برای اینکه اشتباه نشود در تشخیص بارداری زیرواحد بتای آن را مورد بررسی قرار می دهند. مثبت بودن زیرواحد بتای این هورمون در خون یا ادرار، حکایت از نوعی بارداری در بدن دارد، اما در ادامه برای اطمینان از سلامت بارداری، باید از روش های مطمئن تری مثل سونوگرافی استفاده کرد.

 

تست خون درصد اطمینان بالاتری دارد؛ تست ادرار مثبت باارزش است اما تست ادرار منفی نه؛ یعنی وقتی تست ادرار خانمی منفی می شود، نصی توان به بارداری مطمئن بود

 

پس حتی قبل از اینکه زمان عادت ماهیانه خانمی به تاخیر بیفتد، این امکان وجود دارد که به کمک تست های بارداری بتوان از باردار بودن اطمینان حاصل کرد؟

‏بله، حتی در طول هفته اول بعد از رابطه بدون پیشگیری، با توجه به دقت آزمایشگاه و به کمک تکنیک های جدیدی که این روزها در دنیا به کار گرفته می شود، می توان بارداری را تشخیص داد.

درصد اطمینان تست خون و ادرار یکسان است؟

‏تست خون درصد اطمینان بالاتری دارد. تست ادرار مثبت باارزش است اما تست ادرار منفی نه؛ یعنی وقتی تست ادرار خانمی منفی می شود، نمی توان به بارداری مطمئن بود؛ یعنی ممکن است باردار باشید اما بیبی چک آن را نشان ندهد.

برای انجام تست خون بارداری باید ناشتا بود؟ برای تست ادرار چطور؟

‏نه، ناشتابودن لازم نیست و برای تست ادرار نیز زمان خاصی در نظر نمی گیرند و در ثمام طول روز می ثوان از آنها استفاده کرد.

ایرانی یا خارجی بودن بیبی چک و قیمت بالای آن ملاکی بر بهتر بودنش است؟

‏نه، تنها نکته مهم، استاندارد بودن کیت و تاریخ مصرف آن است که باید هنگام خرید به آن دقت نمود.

تست ادرار را چطور باید انجام داد؟

‏معمولا روی بسته بندی این تست ها دستورالعمل به طور کامل درج شده است. کافی است چند قطره ادرار را روی محل مخصوص روی کیت بچکانید یا نوار را داخل ظرف ادرار قرار دهید و چند لحظه ای صبر کنید. نوارهایی رنگی روی کیت نمایان می شود که برحسب راهنمای درج شده روی بسته بندی نشان می دهد خانم باردار است یا نه.

وقتی خانمی متوجه بارداری اش می شود و به متخصص زنان مراجعه می کند از او تقاضای تست خون می کنند. این کار واقعا لزومی دارد؟

ارزیابی یک بارداری به ویژه برای تشخیص سن بارداری و بارداری های غیرطبیعی و خارج رحمی بسیار با ارزش است. این مسائل هرچه سریع تر مشخص شود، می تواند از خونریزی های داخل شکمی یا شوک بیمار پیشگیری کند.

منبع : صنعت آزمایشگاه